Sisukaart

Kuidas kujuneb maakleri vahendustasu?

Maaklerilepingu alusel kohustub üks isik (maakler) lepingu sõlmima kolmanda isikuga või pakkuma võimalust lepingu sõlmimiseks, samal ajal kui teine isik (käsundiandja) on kohustatud maksma maaklerile selle eest tasu (maakleritasu) (VÕS § 658 lg 1). Maakleritasu suurus on tavaliselt 2-5% objekti müügihinnast, kuid võib erineda sõltuvalt objekti müügihinnast, asukohast, reklaamimahust ja müügiperioodi kestusest. Kuni 15 000 eurot maksvate objektide puhul lepitakse maakleritasu suurus kokku vastavalt maakleri ja kliendi vahel. Üüritehingute puhul on maakleritasu tavaliselt võrdne ühe kuu üürisummaga ning maksab üürnik, välja arvatud juhul, kui pooled on kokku leppinud teisiti.

Võtke maakleriga ühendust

Rääkige meile oma kinnisvaraga seonduvatest plaanidest ning viime teid kokku maakleriga.

Kui soovite oma kinnisvara müüa, siis on tõenäoliselt esimene mõte pöörduda kinnisvaramaakleri poole. Kuidas aga kujuneb maakleritasu? Selles jaotises räägime maakleritasu kujunemise põhielementidest.

Maakler

Maakler on spetsialist, kes aitab müüa ja osta kinnisvara. Maakleri töö hõlmab mitmeid erinevaid tegevusi, nagu kinnisvara hindamine, reklaamimine, potentsiaalsete ostjate leidmine, läbirääkimiste pidamine ja lepingute sõlmimine. Maakler on kogu protsessi vältel teie usaldusväärne partner, kes aitab teil saavutada parima võimaliku tulemuse.

Teenuse hind

Maakleritasu suurus sõltub mitmetest teguritest, nagu objekti müügihind, asukoht, objekti reklaamimahust ja müügiperioodi kestusest. Maakleritasu võib olla fikseeritud summa või protsendi järgi kokku lepitud. Tavaliselt on maakleritasu suurus 2-5% objekti müügihinnast. Kuni 15 000 eurot maksvate objektide maakleritasu suurus fikseeritakse vastavalt maakleri ja kliendi kokkuleppele.

Kes maksab maakleritasu?

Maakleritasu maksab tavaliselt isik kes sõlmib maakleriga lepingu. Näiteks müüja kes palkab maakleri oma kinnisvara müümiseks või üürilevõtja kes soovib leida sobivat üürikorterit.

Töömaht

Maakleritasu suurus sõltub ka maakleri töömahust. Mida rohkem aega ja vaeva maakler peab panustama, seda suurem on tavaliselt ka maakleritasu. Näiteks võib suurema ja keerulisema kinnisvara müük võtta rohkem aega ja nõuda rohkem vaeva kui väiksema ja lihtsama kinnisvara müük.

Maakleritasu tüübid

Maakleritasu võib olla fikseeritud tasu või boonustasu. Mõlemad tasud on levinud Eesti kinnisvaraturul.

Fikseeritud tasu

Fikseeritud tasu on kindel summa, mis on kokku lepitud maakleri ja kliendi vahel. See summa ei sõltu objekti müügihinnast ega muudest teguritest. Fikseeritud tasu suurus võib varieeruda sõltuvalt maakleri pakutavast teenusest ning kliendi soovitud teenuste hulgast.

Fikseeritud tasu võib olla kas müüja või ostja poolt makstav. Kui müüja maksab fikseeritud tasu, siis on maakleri eesmärk leida ostja, kes ostab objekti müügihinnaga, mis on müüja jaoks rahuldav. Kui ostja maksab fikseeritud tasu, siis on maakleri eesmärk leida objekt, mis vastab ostja soovidele ja eelarvele.

Boonustasu

Boonustasu on protsent objekti müügihinnast, mis makstakse maaklerile. Boonustasu suurus sõltub objekti müügihinnast ning võib olla kokku lepitud maakleri ja kliendi vahel. Boonustasu on levinud eelkõige kallimate objektide müügil, kus maakleri teenustasu suurus võib olla suurem.

Boonustasu võib olla kas müüja või ostja poolt makstav. Kui müüja maksab boonustasu, siis on maakleri eesmärk leida ostja, kes ostab objekti võimalikult kõrge hinnaga. Kui ostja maksab boonustasu, siis on maakleri eesmärk leida objekt, mis vastab ostja soovidele ja eelarvele ning mille hind on võimalikult madal.

Maakleritasu kokkuleppimine

Müüja ja maakleri kokkulepe

Kinnisvara müüja ja maakleri vahelise kokkuleppe alusel määratakse maakleritasu suurus. Kui müüja ja maakleri vahel kokkulepet ei saavutata, siis kehtib kohalik tavaline maakleritasu sarnase lepingu vahendamise või osutamise eest. Maakleritasu suurus sõltub objekti müügihinnast, asukohast, objekti reklaamimahust ja müügiperioodi kestusest. Kuni 15 000 eurot maksvate objektide maakleritasu suurus fikseeritakse vastavalt maakleri ja kliendi kokkuleppele.

Enne maaklerilepingu sõlmimist on soovitatav selgitada maakleritasu suurust ja tingimusi, et vältida hilisemaid vaidlusi. Kokkuleppe sõlmimisel tuleks arvestada, et maakleritasu suurus ei tohiks olla ebamõistlikult suur.

Maaklerileping

Maaklerileping on kindla eesmärgi saavutamisele suunatud leping. Maakleri tegevuse eesmärk on suunata oma tegevusega kolmandat isikut käsundiandjaga lepingu sõlmimiseni. Seetõttu sätestab ka võlaõigusseaduse § 664 lg 1, et maakleril tekib õigus maakleritasule alates tema vahendamise või osutamise tulemusena lepingu sõlmimisest.

Maaklerilepingus tuleks kokku leppida maakleritasu suuruses ja tingimustes, sh maakleritasu tasumise tähtajas. Maaklerilepingus võib kokku leppida ka maaklerile tasutavate kulude hüvitamises, kui selles on eraldi kokku lepitud.

Maaklerilepingu sõlmimisel peaksid müüja ja maakler arvestama, et maakleritasu suurus ei tohiks olla ebamõistlikult suur. Maaklerilepingu sõlmimisel tuleks hoolikalt läbi mõelda ka muud tingimused, sh maakleri vastutus ja volitused.

Maakleri teenused

Maakleriteenused hõlmavad endas mitmeid erinevaid tegevusi, mis on vajalikud kinnisvara müügi või üürimise protsessi edukaks lõpuleviimiseks. Siin on mõned peamised teenused, mida maaklerid pakuvad:

Kinnisvara turundus

Maaklerid aitavad teil oma kinnisvara müüa või üürile anda, levitades seda erinevates kanalites ja sihtgruppidele suunatud reklaamides. Nende teenuste hulka kuuluvad:

  • Kinnisvara reklaamimine erinevates meediakanalites, nagu ajalehed, veebilehed, sotsiaalmeedia jne.
  • Kinnisvara kuulutuste koostamine ja kujundamine, sealhulgas fotode ja videote tegemine.
  • Kinnisvara näitamine huvitatud ostjatele või üürnikkudele.

Kinnisvara hindamine

Maaklerid võivad pakkuda ka kinnisvara eksperthinnanguid, mis aitavad teil määrata oma vara õige turuväärtuse. Eksperthinnangute teenused võivad sisaldada järgmist:

  • Kinnisvara hindamine, sealhulgas objektiivse hinnangu andmine selle seisukorra, asukoha ja muude tegurite kohta.
  • Kinnisvara turuväärtuse analüüs, mis võtab arvesse turuolukorda ja kinnisvara müügihindu piirkonnas.

Notaritehing

Maaklerid aitavad teil läbi viia ka notaritehinguid, mis on vajalikud kinnisvara müügi või üürimise lõpuleviimiseks. Nende teenuste hulka kuuluvad:

  • Notaritehingute korraldamine ja dokumentide ettevalmistamine.
  • Kinnisvara müügi- või üürilepingute koostamine ja allkirjastamine.
  • Kinnisvara omandiõiguse registreerimine vastavates ametiasutustes.

Maakleri turundustegevused

Kui soovid oma kinnisvara müüa, siis on oluline valida õige maakler, kes suudab sinu vara kiiresti ja hea hinnaga müüa. Üks oluline tegur, mis mõjutab kinnisvara kiirmüüki, on maakleri turundustegevused. Kvaliteetne turundus aitab suurendada kinnisvara nähtavust ja võib aidata kaasa kiirele müügile. Siin on mõned olulised maakleri turundustegevused, mida peaksid kaaluma.

Interneti reklaam

Tänapäeval on interneti reklaam muutunud kinnisvara müügis üha olulisemaks. Maaklerid saavad kasutada erinevaid online platvorme, et jõuda laiemate sihtrühmadeni. Näiteks kinnisvaraportaalid, sotsiaalmeedia ja Google’i reklaamid võimaldavad sihtida spetsiifilisi demograafilisi gruppe, mis suurendab müügivõimalusi.

Sotsiaalmeedia platvormid nagu Facebook ja Instagram pakuvad võimalusi visuaalselt atraktiivsete postituste ja reklaamide loomiseks, mis võivad kiiresti levida ja jõuda potentsiaalsete ostjateni. Samuti on oluline kasutada SEO (otsingumootori optimeerimise) tehnikaid, et tagada, et kinnisvara kuulutused ilmuvad otsingutulemustes kõrgemal kohal, kui inimesed otsivad müügiks kinnisvara.

Virtuaaltuur ja droonifotod

Virtuaaltuur on suurepärane viis, kuidas potentsiaalsed ostjad saavad kinnisvara vaadata, ilma et peaksid seda kohapeal külastama. Virtuaaltuuri saab teha spetsiaalse tarkvara abil, mis võimaldab kasutajal liikuda kinnisvara sees ja vaadata seda 360 kraadi. Droonifotod on samuti suurepärane viis kinnisvara näitamiseks. Kinnisvara fotograaf võimaldab potentsiaalsetel ostjatel näha kinnisvara ümbrust ja saada parem ülevaade selle asukohast.

Kliendipäevad

Kliendipäevad on suurepärane võimalus potentsiaalsetele ostjatele kinnisvara näidata. Maakler peaks korraldama kliendipäevi, kus potentsiaalsed ostjad saavad kinnisvara külastada ja sellest lähemalt teada saada. Samuti on oluline saada tagasisidet potentsiaalsetelt ostjatelt, et saaksid paremini aru nende vajadustest ja soovidest.

Maakleri vahendustasu

Kui soovid oma kinnisvara müüa või otsid uut kodu, siis puutud kokku maakleri vahendustasuga. Maakleri vahendustasu on teenustasu, mida maakler võtab kinnisvara müügi või ostu vahendamise eest.

Maakleri vahendustasu kujunemine võib olla erinev, kuna see sõltub paljudest teguritest. Näiteks võib maakleri töömaht kõikuda meeletult. Ühel juhul võib maakler saada enda portfelli eluruumi, mille ta suudab müüa kaheksa tunni töö ja nädalaga. Teisel korral võib maakler panustada vara müümisse sadu tunde ja samal ajal kaubeldakse ka vahendustasu.

Maakleri vahendustasu puhul kehtib vana tõde: tellija jaoks on teenuse hind (liiga) kõrge ning maakleri jaoks ei tundu pakutav tasu, arvestades panust ja töömahtu, alati õiglane. Iga konkreetse tehingu maakleritasu suurus sõltub objekti müügihinnast, asukohast, objekti reklaamimahust ja müügiperioodi kestusest. Maakleri vahendustasu suurus võib olla 2-5% objekti müügihinnast.

Maakleritasu korteri müümisel

Kui müüd korterit, mille müügihind on 100 000 eurot, siis maakleri vahendustasu võib olla 2000-5000 eurot. Tavaliselt on maakleritasu suurus 2-5% objekti müügihinnast.

Maakleritasu üürimisel

Üüritehingute puhul on maakleritasu tavaliselt võrdne ühe kuu üürisummaga ning tasu maksab üürnik välja arvatud juhul kui pooled on kokku leppinud teisiti.

Maakleritasu seadustamine

Maakleritasu on seadustatud Eestis ja selle suurus on reguleeritud seadusega. Maakleritasu suurus sõltub objekti müügihinnast, asukohast, objekti reklaamimahust ja müügiperioodi kestusest.

Maakleritasu seadustamine on oluline selleks, et tagada maaklerite teenuste kvaliteet ja usaldusväärsus. Seadustamise eesmärk on muuta maakleri teenused läbipaistvamaks ja tagada, et kliendid saavad õiglast hinda.

Maakleritasu seadustamine on kohustuslik kõigile maakleritele, kes pakuvad oma teenuseid Eestis. Seaduse järgi on maakleril õigus saada maakleritasu alates tema vahendamise või osutamise tulemusena lepingu sõlmimisest.

Maakleritasu seadustamine on oluline ka kinnisvara müüjatele ja ostjatele. Maakleritasu suurus mõjutab otseselt objekti müügihinda ja ostja rahakotti. Seetõttu on oluline, et maakleritasu suurus oleks õiglane ja vastaks teenuste kvaliteedile.

Maakleri tegevused

Maakler peab panustama palju aega ja vaeva, et tagada kliendile parim võimalik teenus. Siin on mõned näited sellest, mida maakler peab tegema, et tagada kliendi rahulolu:

  • Kvaliteetsed fotod: Maakler peab tegema kvaliteetsed fotod müüdavast kinnisvarast, et köita potentsiaalsete ostjate tähelepanu. Fotode kvaliteet mõjutab otseselt müügiperioodi pikkust ja müügihinda.
  • Kuulutuste sisestamine: Maakler peab sisestama müügikuulutused erinevatesse kinnisvaraportaalidesse, et tagada suurem nähtavus ja müügiperioodi lühenemine. Kuulutuste sisestamine võtab aega ja nõuab täpsust, et tagada kõikide oluliste detailide esitamine.
  • Kolimisjärgne korrastamine: Maakler peab tagama, et müüdav kinnisvara oleks korras ja puhas, et potentsiaalsed ostjad saaksid objektiga tutvuda parimal võimalikul viisil. Korrastamiseks võib olla vaja palgata koristusfirma või teha ise värskendustöid.
  • Värskendustööd: Kui müüdav kinnisvara vajab värskendustöid, peab maakler tagama, et need tööd saaksid tehtud. See võib hõlmata remonditöid, värvimistöid, puhastamistöid jne. Värskendustööd võivad olla kulukad ja aeganõudvad.

Kinnisvaraturu analüüs

Kinnisvara müümine või üürimine on oluline ja vastutusrikas otsus, mis nõuab sageli spetsialisti abi. Kui otsustate kasutada teenust kinnisvaramaakler, peate arvestama maakleritasuga. See on teenustasu, mida maakler küsib kinnisvara müügi- või üüritehingu eest.

Maakleritasu suurus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kinnisvara väärtusest, asukohast, turuolukorrast ja maakleri enda hinnapoliitikast. Maakleritasu võib olla kindla summana või protsendina kinnisvara väärtusest.

Kinnisvaraturu analüüs on oluline, et mõista, milline on hetkel müügi- ja üürituru olukord. Turuanalüüsi käigus uuritakse, millised on kinnisvara hinnad erinevates piirkondades, milline on nõudlus ja pakkumine ning millised on turu trendid. Turuanalüüsi tulemuste põhjal saab maakler määrata õige maakleritasu.

Maakleritasu suurus võib olla ka seotud tasemekuulutustega. Tasemekuulutused on kinnisvaraportaalides erinevate teenuste paketid, mille hind sõltub teenuste sisust ja mahust. Maakler võib pakkuda erinevaid tasemekuulutusi, mis sisaldavad erinevaid teenuseid, nagu kinnisvara hindamine, reklaamikampaaniad, müügilepingute vormistamine jne. Tasemekuulutused võivad mõjutada ka maakleritasu suurust.

Tehke järgmine samm

Vastake mõnele kiirele küsimusele, et näha kuidas saame teid aidata.